събота, 10 февруари 2018 г.

БЪЛГАРСКОТО ОВЧАРСКО КУЧЕ НЯКОГА

Представяме някои стари / вече публикувани / и някои нови снимки на породата неотразима БОК, като снимките с воден знак и съответно с фон на текста под тях, са от фонда на ИЕФЕМ - БАН.



Силистренско, хора върху волска кола и овчарско куче в периода 1925 - 1924г.



Интересно куче между кавалеристи???


Овчар със стадо и куче на Ел тепе / Вихрен/ в Пирин 1934г.Овчаря практикува т.н. високо планинско / алпийско / пашуване на стадата.

Българите са практикували три основни вида пашуване на стада. 

1. Алпийския, за хората които живеят около и във високите наши пранини Рила, Пирин, Шар и др.
2. Подвижния Трансхуманстен, характерен за териториите на по - ниските планини и равнините.в близост до тях, със своите типове - низходящ, възходящ и двустранен.

3. Както  и повсеместно разпространения стационарен с отглеждане на стадата в близост до селищата, с резлични прилагани методи на пашуване - лично, с наемни овчари, орташки, на зареда и др.

Номадизма и полуномадизма са упражнявани от различни номадски етноси движили се сезонно по част от територията на полуострова, респективно по нашите ширини, като: власи / армъни, цинцари/, юруци, каракачани и др. Каракачаните са последните номади на Балканите. Те упражняват този начин на живот, най - дълго имено у нас, до края на 50 години на ХХв.! В другите балкански страни то е приключило със закони две десетилетия по - рано. Това е и една от причините каракачанското име, да се възприеме като пряка връзка, от част от незнаещите хора, относно някои породи домашни животни сред които е и овчарското ни куче!!!




Овчар със стадо и куче в района на Девинско




Граничари с наше куче и ученици на застава по поречието на река Ерма 50г. на ХХв.



Стадо и кучета от с. Мурсалица Девинско 1950г.



Неизвестно? Най вероятно училище?



Кучета четири на брой край ТКЗС кошара край Якоруда .




Семейство от Добруджа с кон и две кучета - Добричкия район.



От Беломорието.



Овчари българи с овце и куче от с. Лъджа Кърджелийско 50г. на ХХв.




Село Карайсен най - вероятно / днес гр. Павликени/.



Овчар частник със стадо и младо овчарско куче от с. Златар Шуменско 1959г.





Овчар със овце и овчарско куче от с.Васил Левски Карловско 1961г.




Овчарско семейство от Якоруда с две кучета на ТКЗС стадото 1960г.



Овчар  и младо куче от с. Златарица Белишко Благоевградски окръг 50г. на ХХв.



Студенти с наше куче на Мъглишкия манастир 30г. на ХХв.


Стадо и куче от с. Стойките Смолянско 



"Овчар" картина на Златьо Бояджиев.


Овчари на магарета и осем овчарски кучета в Свищовско в пелиода между 1910 /1920г. Интересно е, тези наши овчарски кучета от Подунавието, подобно на кучетата в Добруджа и Делиормана, как според някои "кинолози", ще да са "каракачански"., след като в тези наши райони ннкога не са шетали каракачани? А дори в Дунавската равнина да е емало накое и друго слизане на номади в някои нейни части / предимно в Предбалкана/, то е било твърде късно 40/50 години на ХХвек и кучетата им не са били никакъв фактор, който да влияе над местната популация такива животни!



Любители на бирата с наше младо куче през 30г. на ХХв. неизвестно къде?



Овчари със стадо и кучета Шуменско 50 г. на ХХв.



Овчар с овце и младо куче от с. Соколица Карловско 1961г.



Най вероятно в родопите? Архив Перник.




Мандраджии и овчарско куче край с. Проглед Асеновградско 1948г.




Каракачански колиби и овчарско куче край с. Генерал Тошево Ямболско 1950г.



Софийско първата половина на ХХв.




Овчарско куче от кошара край с. Момчиловци Смолянско 1956г.



Туристи и наше куче неизвестно? Най вероятно двор на манастир?



Овчар налива мляко на кучетата си на ТКЗС кошара край с. Казичене Софийско 1960г.



Овчарче и куче до колиба край с. Света Петка Велинградско 1960г.


Овчарчета, куче и пладнуващо стадо, неизвестно 50г. на ХХв.



Ретуширана / оцветена /снимка на семейство с кучето си от Берковско 40г. на ХХв.



Каракачани пред колибите си и овчарско куче, неизвестно 1950г.



Наш граничар, неизвестно?



Овчар дои стадото си, а в близост лежи овчарско куче 1963г. Най вероятно от района на Северозападна България?



Овчар със стадо и куче, неизвестно? Най вероятно / предполагаемо/ Рила планина през, записано - 1943г., Персонажите от снимката, обаче много приличат на  тия от снимката с овчяря и кучето от Ел тепе - Пирин от 1934г.?




Жена край геран и овчарско куче край Угърчин Ловешко.




Овчар от Самоковско с овце и младо овчарско куче 1946г.




Мандраджии и овчарско куче пред мандра край с. Мурсалица Девинско 1950г.




Овчар с кучето си на ТКЗС стадо от с. Соколица Карловско 1961г.




Граничар с две наши кучета неизвестно?



Семейство овчари с кучето си от с. Мугла Смолянско 1983г.




Възрастен овчар със стадо и две кучета на които се виждат само отделни малки фрагменти от тялото най вероятно от Шуменско.? 1943г.




Морски граничари от Варненския район с две наши кучета.



Овчарка със стадо и овчарско куче от с. Дружево / Дупни връх / Врачанско 50г. на ХХв.



Волски каруци с грозде и наше куче край с. Сухиндол Търновско 30г. на ХХв.



Млад овчар с кучета и стадо 1946г., най вероятно Шуменско?



Тричане на овчарски кучета край с. Долни Дъбник Плевенско 1925г.



Каракачани ловци пред колибите си край с. Миладиновци Ямболско 1950г. Дали и тези ловни копои / гончета / трябва да наречем "каракачански"???



Автора с Рила - 3


Автор: Н. Тодоров
гр. Силистра


събота, 27 януари 2018 г.

Въпроси за самоосъзнаване и дирене на националното в нащего брата кинолог и не само


В наши дни някои хора непрестанно наливат ли наливат перманентно рушаштите се глинени темели на "каракачанкаджийството" у нас, с една единствена цел, изкуствено да поддържат лъжата „каракачанско” куче. От една страна това трябва да става сред съсловието на кинолозите отглеждайки нашата родна порода овчарско куче, а от друга, да зарибяват с нея и съзнанието на обществото ни! Така създават постоянно свои подопечни епигони и последователи. В годините, от началото на демокрацията та и днес, те гордо развяват съшитото с бели конци знаме на „каракачанкаджийството”. То бяха, а и все още са, непрестанни кански напъни, да внушат в съзнанието на българите, това чуждо на нашия етнос име, по разни форуми, киноложки изложби, зоо панаири, медии, та и по проекти за усвояване на средства и разработване на развъдници за овце и прочие домашни твари, което от една страна е ок, но не и чрез концепцията върху която са стъпили, и къде ли още не! Един път нагазили в дебрите на антибългарското наименование „ каракачанско”, те не пожелаха да се осъзнаят и отрезнят, подобно на мнозина наши събратя, които  минаха по този път, но осъзнавайки погрешността и антибългарщината в идеята „каракачанско”,  намериха истината в исконното - българското. Поддръжниците на каракачанската идея, като доказателство на своите нямащи нищо общо с науката становища, винаги са се облягали буквално и единствено на не повече от дузина / 12 /, забележете - литературни интерпретации в произведенията на някои наши писатели от първата половина на ХХ век, върху името на нашето куче, което в незнанието си са обезпечили с каракачански взаимовръзки. Странно е, но любителите на чуждия гръцки етнос, макар и чисти българи, а не люде от етноса номадски, обаче са достатъчно инатливи и упорити да копаят и тъпчат от години теоретичното дъното което са стигнали. За хора, за които единствено са меродавни литературните интерпретации и корелации относно породността и притежанието на една порода, а не  историческите  извори и документи, няма какво да се коментира! Много пъти е обяснявано защо кучето ни не е, а и не бива да се зове с този каракачански псевдоним! Има много обективни и субективни причини, в определен исторически период от новата ни история, някои непосветени и непросветени люде да използват номадският псевдоним паралелно с истинското му и същностно име ОВЧАРСКО! Въпреки това тяхно очевадно зацикляне на дъното, у нас има доста огромна маса хора, които са не четящи, не познаващи етническата картина на Балканите, както и историята ни и естествено фактите около породата, а да не говорим за явните отцеругатели и чуждопоклонници - нихилисти. Такива наивници именно стават най – лесните им жертви. Точно такива хора най - паче възприемат каракачанското клише и без да вникват в смисъла му,  го използват и повтарят като папагали!



Рисунка от немски автор на български овчарчета със своите кучета. Оригиналната картина се намира в Пловдивския етнографски музей.

Това много ни прилича на ситуацията с македонската идентичност на братята ни оттатък Осогово. Колкото и да им показваш фактите относно българският им произход и историческата принадлежност на територията им към Българската държава, толкова, те заслепени от натресеният им „ античен македонизъм”, граден върху антибългаризма , от сърбите, чисто по български, не приемат истините, а се инатят и реват колко големи и самостойни "македонци" са и как нямат нищо общо с нас. И дори да ги засипеш с хиляди факти и документи, те от безсилие само псуват по нас и редят едни и същи клишета и обидни квалификации от сорта на: българи – татари, монголи, цигани, свини, кучиня недни, окупатори, фашисти и споменават майките ни. Никой от тях не е изложил и един дори факт който да легитимира "македонстването" им!



Наш граничар с кучето си.

За това днес, ще  отворим няколко въпроса, поднесени с прости слова и казани популярно. На които, ако хората употребяващи „каракачанското”, антибългарско клише, потърсят истината във фактите, разсъждават върху тях и си отговорят правилно, е много възможно да зарежат завинаги този турско езичен, не български, чергарско -  гръцки псевдоним, наметнат, като основна емблема върху някои от нашите местни породи домашни животни. Ако ли пък го сторят и не успеят да се светнат за реалиите на истината, значи трябва да се замислят за своя мозъчен баласт и интелектуално ниво?



Туристи сред овчари а връх Юмрук чал в Стара планина.  


1.  Дали, ако някой се е заел с нелеката задача да отглежда такова куче / кучета/, или е просто фен и се вълнува от породата като български патриот, е прочел, обаче достатъчно литература и се е информирал с необходимото познание за нейната самобитност, история и притежание?
2.   Дали познава в детайли и е схванал какъв е нейния био и зоогенезис? Каква категория и еволюционна линия са овчарските кучета на Полуострова?
3. Дали познава добре и с необходимите подробности и детайли нашата история и историята на Балканските народи, техният етногенезис и препитанието им през вековете, част от което е овцевъдството?
4. Дали знае вобще нещо за етносите на Балканският полуостров? И ако незнае, не ще ли е редно да се просвети по тази тема, която има пряко отношение към настоящата!
5.   Дали и колко познава добре, така спрягания и долюбван от някой наши кинолози каракачански етнос? Прочел ли е поне един научен материал за него? Защото мнозинството нашенци хабер нямат от етноса, което е доказан факт! Въпросите 4 и 5 отварят още редица други по - малки, но доста съществени допълнителни питанки! Например, знае ли от кога датира появата на каракачанският етнос по нашите ширини? Има ли други по - стари също номадски етноси познани на науката преди появата му, - юруци, власи и др? Имали извори които казват, че българите притежават овчарски кучета преди появата на тези номади? Нима българите не са имали този тип кучета преди появата на каракачаните? И ред други подобни!
6.   Прочел ли е и достатъчно етнографска литература за овцевъдния поминък на българите от цялото наше етническо землище? Какво знае за породността на овцете по нашите ширини? Защо само у нас се е пръкнало такова чуждо етническо наименование на тази стара, примитивна и ниско качествена порода овца по научному звана ЦАКЕЛ и не се ли поддържа това каракачанско име изкуствено по казания по горе начин? Знае ли, че никой околен нам народ няма такова етно название на популацията на тази порода в земята си? Всички други са застъпили свое народностно име на тази порода? И много други!
7.  Проучил ли е своите корени, род и родовото си дърво? И ако неговите предци са се занимавали с овцевъдство, дали как са назовавали своите овчарски кучета? Едва ли каракачански...:)
8. Ако се има за българин и отглежда подобни животни и ги нарича каракачански, в крайна сметка до колко е българин той? А дали пък не е каракачанин, та употребява това наименование на кучето? Иначе ако ли пък не е каракачанин а нашенче, каква е логиката да го зове с този етнически псевдоним? Нека да поовъртоли малко своите мисли и да прецени кое е истината?! И не е ли логически редно да употреби името на нацията си, когато става въпрос за национална порода, все пак?
9.    Прочел ли е и колко литературни наши произведения, от старите автори, в които се споменава нашето овчарско куче и по точно под какво име е представено то от тях? У нас има до тук издирени над 80 разказа от нашите класици в които овчарското ни куче заема достойно своето място в битието на българина. Незнайно колко са романите, а има и няколко пиеси, както и поезия. Е, кое от това е прочел и може ли да сравни едната дузина каракачански вариации в тях, със стотиците наименувания ОВЧАРСКО, изведени от същите тези произведения?
10.По всички ли наши територии и исторически времена, са бродили каракачани? И ако не са, аджеба кой ли ще да е разпространявал овчарското ни куче по тях? Комай не, а пък навсякъде има такива кучета! Аууу, как ще си отговорим на този труден въпрос, ужас просто не знаем???
11. Къде на Балканите някой себе уважаващ се народ нарича собствените си породи животни с някой чужд на същността му етнически псевдоним? Май има бонаци да го правят само у нас?! Дали в Сърбия, Хърватия, Босна, Албания, Гърция, Турция, та и в Македония дори, ако може изобщо последната спомената земя да наречем държава? Май никъде освен у нас! Всеки около нас нарича породите си със свое собствено етническо народностно име!!!



Полковник Сава Стоянов с кучето Мечо на Добруджанския фронт 1916г.

Ако се замислим, може би ще възникнат още доста въпроси, но и тези са напълно достатъчни, за да може някой средно интелигентен, заинтересован от темата човек, който се е запознал подробно с научните факти, осмисли ги е и анализирал,  може да възпламени в себе си искрата на националното, което е право пропорционално на правдивото, колкото до тогава да е бил облъчен от каракачанкаджийската поквара.
Дерзайте и успех!



На Българо - сръбската граница преди 1944г.



Гроздобер. Не много голямо, но доста рунтаво куче в краката на берачите.



На гроздобер с куче в краката.



Български войници с три нашенски кучета.



В Македония


От района на Пловдив.



Наш граничар с кучето си на пост, край Серес Македония.


Семейство с кутре от породата най - отпред. В ръцете на жената малка по размери кучка от декоративна порода и нейното кутре.


Наши граничари с бяло куче, на което за съжаление се вижда само гърбината.



Македонски българи със своят домашен пазител.




На пост


Добруджански овчар 40 години на ХХв.


Преди Балканската война.



Неизвестно?


Неизвестно



Овчарка от с. Свежен Брезовско.


Граничари на митницата край с. Стакевци Видинско през 1943г.




Неизвестно? Дете с кутре от породата.



Неизвестно?


Овчар от с. Каменица, но незнайно дали това от Софийско или от / Горноджумайско/ Благоевградско или Царибродско???



Арумъни - власи в Гърция.



Наш граничар от 1940г.

Из шопския край


Н. Тодоров
гр. Силистра