четвъртък, 21 август 2014 г.

БЪЛГАРСКИТЕ ОВЧАРСКИ КУЧЕТА В БГ ФИЛМИТЕ

     Представяме снимки с наши кучета извадени от няколко култови български филма. Има и още подобни, кучета в тях, но те, както и кучетата използвани в други филми, които не сме представили тук, са твърде навътре в кадъра и не се виждат добре. Избрали сме по - ясно различимите. Във филми като : " Аспарух"; " Време разделно"; " Спомен за близначката" и други,  кучетата освен, че са далечно - неясни, но и са в нощни и други сцени.




Кадри от филма "Привързаният балон" от 1967г. Случващото става във Врачанският край.



От филма " Краят на песента" , от 1971г. Историята на помака Ибрям Али, случваща се в Родопите.



От филма" Цар и генерал", от 1965г. Разглежда сложните взаимоотношения между цар Борис III и известен генерал комунист.






От филма " Последно лято", от 1973г. Отнася се за Севорозападна България. Най - вероятно показва потопяването на родното село на Йордан Радичков Калиманица, под водите на бъдещият язовир Стедено Буче, над гр. Монтана?






От филма " Записки по българските въстания", от 1976г. Сцените са от овчаруването на Захари Стоянов в Добруджа.



От филма " Сватбите на Йоан Асен", от 1975г. Исорически, представящ събитията около царуването на българският цар Асен II.



От филма " Боянският майстор", от 1980г. Свързан с изографисването на известната Боянска църква, край София.




От филма " Време разделно", от 1987г. Показва пагубните времена за българите от Родопа планина, при един от опитите на турците да ги помохамеданчат.



От филма " Заплахата", от 1989г.Филм - критика срещу недъзите на социалистическият строй.




От филма " Златният век", от 1984г. Сцената пресъздава влизането на главният герой Ханко в двора на местен болярин, някъде из Стараопланинсике дебри?




От филма " Капитан Петко войвода", от 1981г. Биографичен филм, за живота и делото на известния Капитан Петко Киряков в Родопите.




От филма " Хайка за вълци", от 2000г. Сниман в Троянският край, и пресъздава случващото се в Добруджа през 40г. на ХХв.






От филма " Мера според мера", от 1981г. Разглежда национално освободителното движение на българите в Македония.





От филма " Зима", от 1980г. Филма интерпретира и компилира в едно, няколко разказа от творчеството на Йордан Йовков, за Добруджа, и основно разказа " Борба до смърт".

Николай Тодоров
гр. Силистра


събота, 12 юли 2014 г.

Да отворим старите албуми

     Въвлечени в динамиката на ежедневието си днес, с цел оцеляване, ние трудно можем да отделим време за историко – дименсионална връзка с родовата ни памет и така, да изпълним с духовно - национален порив съзнанието си. 
       Понякога, се случва почти случайно да отворим старите албуми на предците си, и без да щем в тях, да попаднем на забравени снимки, в които има засвидетелствани наши овчарски кучета придружаващи стадата, на дядовци и бащи, такива които са помощници във военната им служба или пък да ги видим в ролята си като пазачи на дома им, по семейните фотографии. Тогава започваме да проглеждаме бавно и също толкова бавно да осъзнаваме, колко много овчарското ни куче е било неизменна и постоянна величина в българското етнопространство.
      При някои, обаче се получава интересен парадокс, във възприятието им. Въпреки гореказаното, те попадат в капана на клишираното име налагано в обществото, от група „просветени киноложки елити”, и започват да го наричат необусновано – „каракачанско”. Това става след като същите биват заливани със странни епистемологични парадигми обусловени от тенденциозно, инерционно и преднамерено заменяне на фактите и това естествено води до голямо противоречие относно същноста му. Получава се един теоритико етнологистичен сблъсък. Отам,  се стига и до срив в националното единение сред киноложката общественост.
      В латералните умове Светът е устроен биполярно, а при тази мощна неолиберална инвазия на чужди послания и влияния контрапункт на националните ни интереси, в добавка с криворазбран патриотизъм и лимити в съзнанието и мисълта, кучето ни се превръща в нелепа заигравка на тъжни дихотомийни фантазьори отрязващи и ликвидиращи българското му бъдеще.
      Категорично, кучето ни, не е плод на селекция на етноса каракачани! Подобно на българският народ, овчарското ни куче е един исторически феномен наложил се във вековете на Балканите генетичен лупо – молосоиден субстрат.



На Добруджанската граница 40г. на ХХв. Д краката му се валят кучка и младо кутре.



Куче в краката на военни в шуменско през 20г. на ХХв.



Стадо с куче в Балкана.



Жители на с. Караисен Търновско, община Павликени 30г. на ХХв. В края лежи наше куче. 



Плевенското село Николаево 30г. на миналия век, в дъното лежи наше куче.



Ловен надзирател от Берковския Балкан с младото си овчарско куче 50г. на ХХв.



Ретуширана - оцветена снимка на семейство от с. Чупрене  Видинско, с кучето Майор 40г. на ХХв.



Български войници и офицери с куче по улиците на Скопие 1917 -18г.



Ретуширана - оцветена снимка / детайл /, на овчари от Родопите 20г. на ХХв. Сред тях има и сиво овчарско куче.



Граничари с куче в Родопите 50г. на ХХв.



Граждани на разходка около неизвестно село в Тракия, се снимат обградили магарето и на фона на стадото на овчарче. Вежда се и кучето му.



Селянин в потрес след природно бедствие поразило къщата му в с. Папазлии / днес Поповица /, Пловдивско 1928г. Виждат се някои спасили се животни, като кучето му. Снимката е от сайта " Изгубена България".



Овчар със стадо и куче от с. Доситеево Хасковско 1956г. на ХХв. Снимката / детайл /, е от фото сайта на Тодор Славчев.



Овчар със стадо и две овчарски кучета, на паша в землището на с. Голам Дервент Елховско началото на ХХв.



Неизвестно къде и кога?



Куче пие вода от коритото на чешма в Поморие 30г. на ХХв.


Малко чужди снимки от Други Балкански страни, за "контраст", ако някой открие такъв...


Австроунгарски войници в Сърбия 1917г., с току що родило се теленце. Там се навърта и овчарски пес, за да докопа плацентата.



Гръцки харамии и овчар с две кучета, в края на 19в.



 Кошара от Северна Гърция с налягали около нея няколко овчарски псета.



Румънски овчари с кучета 1982г.



Власи от Пиротско - Сърбия с интересно кучле.



Румънски овчар с куче край колибата си 1917 -18г.

Николай Тодоров
гр. Силистра

четвъртък, 26 юни 2014 г.

Етюди от миналото

     Публикуваме още една поредица от стари снимки, с наши овчарски кучета, от различни краища на страната. Това е поредното свидетелство, за историческата връзка между овчарското куче и нашия народ.


Поповската ловна дружина върнала се от хайка за вълци през 1957г. Сред ловните кучета се вижда и едно овчарско куче.




В Габровският Балкан край с. Златари. 30 - 40 г. на ХХв. В десният край един от мъжете е прегърнал наше куче.



Овчар със стадо и кучета 80г. на ХХв., предполагаемо в Централна Стара планина?



Войник от с. Селановци, край гр. Оряхово 1915г. Ретуширана / оцветена/ снимка.



Духовата музика на 3 Бдински полк във Видин през 1896г. Интересно голо и доста едро куче в центъра на композицията. Кучето не е ловно или от породата дог.


В двора на някой от манастирите, средата на ХХв.?



Наш граничар през 30г. на миналия век, неизвестно къде?



Местността "Песи дол". 50г. на ХХв. Софийско. Снимката е закупена от Държавната агенция на архивите.



Командирът на Първи конен полк, с наше куче и котка върху фуражката си.



Хора от с. Келеджидере Асеновградско с наше куче в краката, през първата половина на ХХв.



Граничари от Родопите в Смолянския район от началото на ХХв., с две кучета. Едното младо в ляво а другото едро легнало в краката зад войника в дясно.



Семейство от с. Куртово Конаре 30 - 40г. на миналия век, с агънца и малко кутре от породата с рязани уши.



Български войници от началото на ХХв. неизвестно къде, с интересно куче край тях, може би женско и бременно?



Селяни с магаре и куче за дърва над с. Енина, Казанлъшко 1906г.



Овчар с едро куче, незнайно кога и къде?



Граничен 7 пост  "Добрич" 40г. на ХХв. Неизвестно къде? Има с. Добрич Хасковско близо до Димитров град. Може и да е край гр. Добрич? Снимката е закупена от Държавната агенция на архивите.



Български обоз из Одринска Тракия през Балканската война. Покрай обоза патрулира и шарено куче. 



Българи с файтони из Одринските села 1912 - 13г. В дъното се вижда стадо говеда и овчарско куче.



Граничари от с. Куртово Конаре преди Балканската война с наше куче и малко кутре.



Някои от същите граничари с друго куче.


Николай Тодоров
гр. Силистра