Сред децета е и 4 - 5 месечния Шаро.
Трябва да се изтъкне, че четите в кратки срокове премахват и унищожават ширещия се бандитизъм в областта. През годините са ликвидирани много влашки пакостници по селата, както и видни техни водачи като Георги Челника, Патони, Янко Влаха, Папатраян и др. Убити са някои румънски кметове, полицаи и „шеф де постове”. Ликвидирани са и банди, чиито главатари са от турски и цигански етнопроизход. Също така и такива с главатари като Иван Джамбазов, ликвидиран от Стефан Боздуганов. Убити са и хора на Йордан Паунов като:Темелко Йорданов - Манджоолу, Атанас Симеонов - Пачура, също и някои турци в редиците на групата му. Премахнати са и много цигански крадци на добитък, идващи от Влашко. Също така са спрени и турските главатари Сабри Пехливан, Фанито и др., като последният съдейства на организацията. Парализирани са някои поддържани от власта колониски контрачети с командири власи като Димитру Чоти, Траян Чоти, турчина Ариф Афуз и др. Населението бързо спечелва доверието на четниците. Създадени са много тайни комитети от поддръжници.
Организацията осъществява и терористичен бомбен атентат срещу българоубиеца Йон Патони, родом от гр. Горна Джумая /днес Благоевград/, като в изпратен до него колет нейни дейци взривяват поставен вътре експлозив. Това става в Добричката поща.
Четите освен това пренасят и много български буквари, учебници и книги, които да послужат за поддържането на българския дух сред поробените.
Само през първите две години от създаването и дейноста й, организацията създава свои нелегални комитети в над 130 села в Добруджа. Най активни в тази дейност, са Дочо Михайлов, Димитър Дончев и Стефан Боздуганов.
Организацията се финансира основно от волни дарения на българи от двете страни на границата. Същата се й самофинансира и задоволява продоволствено, от една страна чрез раздаване на купони на хората от които се взема храна, овце или друг добитък и инвентар, след което срещу купоните им се заплаща, а от друга като се вземат насила средства, от хора от друг етнически произход. Организацията получава и пари от СССР, до 1925г., по данни в рубли, които при смяната в български пари възлизат на около 300 хил. лева, като 200х. са за организацията, а 100х. са за партийните комфракции в областа, съхрянявани от В. Петров и Д. Михайлов.
При една такава акция през ноща на 10-11 ноември 1925г., група от 12 добре въоръжени четници правят обир и вземат от касата на Земезелското училище край Силистра, което е в близост до с. Айдемир 100 хиляди леи. Префекта Ташку Пучеря заповядва кмета на селото да събере от селяните 200 хил. леи, за конпенсация и наказание. Малко по – късно същата година е нападната и ограбена Популярната банка в с. Мали извор, Добричко.
През 3 срещу 4 юли 1926г. Слави Алексиев и Боздуганов, с чета, убиват и вземат парите / солидна сума/, събрана от румънски бирник, край с. Старо село, Силистренско. Това, обаче предизвиква жестока разправа на жандармерията над българите от селото, като 40 от тях са зверски убити. Тъй като, най – вероятно част от парите са раздадени на селяните, а другата задържана от организацията.
През 1925 г., когато една гръцка армия завладява Петричко, повод за което според едни данни е пограничен инцидент, станал заради едно гръцко гранично куче и убития му от наши граничари водач, влязъл да го търси на българска територия, и още по един друг повод - преследването от гърците навътре в страната ни на една чета на ВМРО, добруджанските чети са изтеглени от Добруджа на българска територия. Там тайно са комплектовани от организацията и подготвени за защита на отечеството като паравоенни формирования. Иначе официално са накарани от българските власти да подпишат декларации, че не извършват четническа дейност. Тогава всички съседни държави изпращат ноти и заплахи към България за евентуална тяхна намеса в суверинитета й.
Ето и още някои любопитни сведения, за навлизането на чети през 30 години на века, в проробеното отечество:
В доклади на гранични офицери от 30 години, четем следните случки: През 1929г., се споменова например, че на 1 -2 февруари същата година петима четници са нападнали и обрали влашка кръчма в с. Ангелово, днес част от с. Старо село в Тутраканския район на Силистренско. Преследвани от полицията четерима успяват да преминат границата, но са заловени от нашите граничари и в последствие интернирани на други места из страната. Петият Коцо Щърбанов Игнатов, бил ранен и пленен от румънците, а после убит.
На 11 ноември същата година, била засечена чета от 5 – 6 души в горите край Дулово, Силистренско. След като била преследвана, се върнала в България, не без съдействието на българските граничари.
На 20 срещу 21 януари 1930г. през ноща е нападната телеграфо – пощенската станция в с. Белица, Силистренско. При нападението загиват двама румънски войници а един е ранен сериозно. В станцията са намерени две невзривани ръчни гранати. По този повод румънците арестуват и изтезават много българи от околноста, като петима от тях уличени в съучастничество, са откарани в Кюстенджа. Цялото турско и арумънско население от околноста е изпратено да преследва четниците.
На 7 срещу 8 февруари чета от осем човека въоръжена с пушки и бомби, обира богата турска къща в с. Секулово в Дуловския район на Силистренско. Жандармите мобилизират местни власи и турци в преследването й. Престрелката траяла около половин час, като комитаджиите хвърлили и няколко бомби. Тежко е ранен един от жандармите. При преминаването си през граничната бразда, четниците изстреляли няколко сигнални ракети.
На 27 февруари 1930г. , по пътя Тервел – Добрич, край с. Конак / днес с. Поручик Гешаново/, е нападнат автомобил с румънски офицери, при което има и жертви.
На 12 срещу 13 април, чета от седем извеснаи лица, нападат и обират един богат турчин, който тормозел местното население, от с. Кочубей / днес с. Кочмар/, Добричко. Макар, обаче да им е устроена засада в близост до границата, от румънската погранична стража, те успяват да я преминат, но са заловени от нашите граничари. Предадени на Шуменския началник, те са интернирани във вътрешноста на страната. Румънските засадници отваря стрелба срещу наши граничари, сметнали ги за комити, на което нашите отговърят с огън.
Около 20 юни 1932г., в гората Ахаматле край с. Стефан Караджа в Тутраканския район на Силистренско, става следното: Уведомени от месни турци, че видели в гората четници, жандармеристите от района повикали на помощт от Тутракан, армейския отряд на поручик Мушетеску. В разразилата се престрелка продължила около час, четниците отбивали атаките и държали надалеч румънците, с честа стрелба и хвърлянето на много ръчни бомби. След което се разделили на две групи. Едната група продължила престрелката, а другата прибрала ранените и ги прехвърлила през границата. След което и другата група се прехвърлила през нея. На полесражението румънците намерили две карабини „ Манлихер”, много гилзи и патрони, револвери „Щаер” и торби с бомби. Имало и следи от много кръв, което покозвало, че българите са били изненадани и са претърпели сериозни поражения. От румънска страна тежко били ранени един полицай и един ефрейтор.
На 24 ноември същата година, между българските гранични постове край селата Теке Козлуджа / днес Избул/, Шуменско и с. Кору кьой / днес Горица/, Варненско, преминава чета, която обаче, се натъква на усилен румънски патрул, който открива огън срещу нея. Четниците отговарят. Изстрелват над 30 патрона и хвърлят една граната, след което се отеглят на наша територия и се разпръскват. На мястото на престрелката са намерени 30 гилзи и 13 патрона от карабина „ Манлихер”, и един автоматичен пистолет „ Драйзе”. Българските власти според международните изисквания работят по случая и малко по късно арестуват войводата Стайко Колев живущ в с. Коркут / днес с. Страхил/, Варненско. Той съобщава, че четата била от осем човека. Въпреки мерките на правителството, за арести и въдворяване, на друго местожителство, на следващата година Ст. Колев, с четата си провежда успешна акция срещу арумънин лихвар от с. Конак / днес Поручик Гешаново/, Добричко.
Според една румънска статистика, за период от десет години от 1923 – 1932г. , са регистрирани 579 въоръжени акции на четници през границата, като само в 68 случая от тях, не е извършено нападение и няма жертви. А, следващите осем години дейноста на движението продължава...
|
Здравейте! Може ли да ми кажете как се сдобихте с този сборник на Иванка Стоянова от с. Васил Левски?
ОтговорИзтриване